Enter your keyword

Dobór modelu

Dobór odpowiedniego modelu

Przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę 3 czynniki:

  1. Aktualne potrzeby
  2. Planowany czas wykorzystywania urządzenia
  3. Przewidywane potrzeby/obciążenie w ostatnim roku planowanego wykorzystania

Urządzenia typu UTM/NGfirewall kupuje się zazwyczaj z założeniem korzystania z nich przez 4-5 lat. Należy się więc zastanowić jak będzie wyglądała nasza sieć, jaj połączenie ze światem, wielkość organizacji za kilka lat.

Przy spodziewanym wzroście można dobierać rozwiązanie nieco większe, które sprosta naszym potrzebom za 4 lata. Tak zrobimy przy planowanej niewielkiej dynamice rozwoju. Ponieważ w takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj wybrać model o jedno „oczko” większy niż potrzebny już dziś. Koszt będzie tyko niewiele większy, a za to będziemy mieli pewność niezaburzonej ciągłości realizowanych zadań.

Przy spodziewanym szybkim wzroście, takie postępowanie byłoby zbyt kosztowne, należałoby bowiem kupić urządzenie, często wielokrotnie przekraczające nasze aktualne potrzeby. W takiej sytuacji lepiej kupić urządzenie, na rok lub dwa. Ale już na etapie wyboru rozwiązania trzeba określić dalszy scenariusz. Jeśli będziemy chcieli do kupionego urządzenia dokupić drugie i stworzyć klaster active-active, to dana technologia musi nam taką konfigurację umożliwiać. Drugim scenariuszem jest wymiana mniejszego modelu na większy – wówczas dobrze mieć pomysł na zagospodarowanie mniejszego modelu, oraz uwzględnić w budżecie kolejny wydatek inwestycyjny.

Nadal masz wątpliwości, który model najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby?

Zadzwoń lub napisz – pomogliśmy wielu firmom i instutucjom – z przyjemnością pomożemy i Tobie.